Gaziantep Aile Hekimliği Derneği GAHD
Aile Hekimliği Ücret Yönetmeliği
Gruplandırma İşlemleri
Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği
TSM Yönetmeliği Yayınlandı
Hasta hakları artık sağlık çalışanlarının haklarını tehdit eder duruma geldi PDF Print E-mail

Hasta hakları artık sağlık çalışanlarının haklarını tehdit eder duruma geldi İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, 3 gün önce hastanelerinde çalışan bir hemşirenin, hasta odasında darbedildiğini ileri sürdü.

Özgen, Turgut Özal Tıp Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, sağlık çalışanlarının varlık sebebinin en iyi şekilde hizmet vermek olduğunu, bu görevi layıkıyla yerine getirdiklerini belirtti.

Türkiye'deki en kaliteli sağlık hizmetini sunan hastanelerden biri olduklarını kaydeden Özgen, ''Buna rağmen, ne yazık ki giderek artan, çalışanlara karşı şiddet sorunuyla karşı karşıyayız. Daha geçen ay 2 hekim arkadaşımız hasta yakınlarının fiziksel saldırılarına uğramış ve benzeri bir toplantıyla tepkimizi dile getirmiştik. 3 gün önce de bir hemşire arkadaşımız gerekçesi ne olursa olsun bir hasta odasında kapısı kapatılarak 5 dakika süreyle bir kişi ellerinden tutmak, diğer kişi darbetmek suretiyle şiddete maruz kalmıştır'' diye konuştu.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin kabul edilemeyeceğini belirten Özgen, hasta haklarının çok abartıldığını, bunun bazıları tarafından kötüye kullanıldığını iddia etti. Tüm vatandaşlardan sağduyulu olmalarını isteyen Özgen, ''Hasta hakları artık sağlık çalışanlarının haklarını tehdit eder duruma gelmiştir. Bu durum böyle sürdürülemez'' dedi.

Hastanelerinde hastaların sorunlarını ve sıkıntılarını hem yazılı, hem de sözlü olarak aldıklarını ve hasta ile hasta yakınlarının şikayetlerinde yüzde 90'a varan azalma olduğunu anlatan Özgen, yaşanan olayların tamamında sağlık çalışanlarının masum olduklarını dile getirdi.

Bu olayların yasal tedbirlerle güvence altına alınması için yetkililere seslenen Özgen, ''Her gün bir sağlık çalışanının şiddete uğramasından bıktık. Yeni saldırılar, yeni darplar, şiddetler istemiyoruz. Biz üzerimize düşeni her şeye rağmen yapmaya devam edeceğiz, çünkü bizim varlık sebebimiz hastalarımızın sağlık hizmetine kavuşmasıdır'' diye konuştu.
Haberin Ekleri: