Gaziantep Aile Hekimliği Derneği GAHD
Aile Hekimliği Ücret Yönetmeliği
İl Sağlık Müdürü Ziyareti
Gruplandırma İşlemleri
Yeni yıl mesajı
Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği
Aile hekimliğinden damga vergisi kaldırılsın talebi PDF Print E-mail

Aile hekimliğinden damga vergisi kaldırılsın talebi Türk Sağlık-Sen, 44 milyon lirayı bulan damga vergisinin alınmaması için Maliye Bakanlığı'na başvuru yaptı

   Türk Sağlık-Sen, aile hekimliği kapsamında sözleşmeli olarak çalıştırılan aile hekimleri ve aile sağlığı personellerinden 44 milyon lirayı bulan damga vergisinin alınmaması için Maliye Bakanlığı'na başvuru yaptı.

 

Türkiye'de 22 bin 73 aile hekimi ve yaklaşık 20 bine yakın aile sağlığı personeli var. Aile hekimlerinden ortalama 1.400 TL ve aile sağlığı personellerinde ise 700 TL damga vergisi alınıyor. Aile hekimliğinde alınan vergi tutarı yaklaşık 44 milyon lira.
 
2011 yılında Damga Vergisi Kanunu'nda yapılan değişiklikle kamu kurumlarında sözleşmeli olarak görev yapan personellerin hizmet sözleşmelilerinden damga vergisi alınmamasına başlandı.
 
Aile hekimleri ve aile sağlığı personellerinin bu yasal düzenleme kapsamına alınamamasının Anayasanın eşitlik, vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı ilkesine aykırı olduğunu ileri süren Türk Sağlık-Sen, aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının 2 yıl süreli sözleşme imzaladıklarına işaret ederek, 2 yıllık sözleşme süresi dolmadan yeni bir sözleşme imzalayanlardan yeni yapılan sözleşmeden dolayı da damga vergisi kesintisi yapıldığına dikkat çekti.
 
Sendika, Maliye'ye yaptığı başvuruda, söz konusu gerekçeler ve yasal mevzuat dikkate alınarak adil vergilendirme sisteminin temini için aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının hizmet sözleşmelerinin de damga vergisinden muaf tutulmasını istedi.


 Haberin Ekleri: