Gaziantep Aile Hekimliği Derneği GAHD
Aile Hekimliği Ücret Yönetmeliği
Gruplandırma İşlemleri
Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği
TSM Yönetmeliği Yayınlandı
GAHD Yönetim Kurulu Başkanı Dr.G.Serdar TOLAY PDF Print E-mail

GAHD Yönetim Kurulu Başkanı Dr.G.Serdar TOLAY “Hep Birlikte Toplanıyoruz ve Hep Birlikte Çalışıyoruz!”

18 Ocak 2012 Çarşamba günü “Hep Birlikte Toplanıyoruz!” sloganıyla toplandık. Öncelikle İl Sağlık Müdürlüğü görevine yeni başlayan ve değerli zamanlarından vakit ayırarak toplantımızı şereflendiren İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Metin KARAKÖK’e ve İl Sağlık Müdürü yeni yardımcılarına, şahsım ve GAHD Yönetim Kurulu adına teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum. Zor bir süreçte zor bir görev, Allah yardımcıları olsun!
 
Ayrıca “Hep Birlikte Toplanıyoruz!” sloganıyla anlatılmak istenen vurguyu açıklamak isterim. “Hep Birlikte Toplanıyoruz!”; GAHD üyesi Aile Hekimleriyle beraber üye olmayan diğer Aile Hekimleri, İl Sağlık Müdürlüğü, Gaziantep-Kilis Tabip Odası, İlçe Sağlık Grup Başkanlıkları, AHEF,  GAHD çalışmalarına katkıda bulunan dernek gönüllülerimizden hukuk işleri danışmanımız Avukat Özgür ÖZTÜRKMEN, muhasebe ve mali müşavirlik konusunda danışmanımız Fevzi ELMAS, grafiker danışmanımız Sevgi AKYÜZ, Psikolog Mustafa ÇETİNKAYA, basın ve adını saymada belki de unuttuğum kurum, kuruluş ve kişilerden oluşan bir birleşimi, eşgüdüm hareketini yapmayı hedefleyen bir topluluğu anlatmasıdır.
 
Toplantının amacı ilimizde bir yılı aşan Aile Hekimliği Uygulamasında yaşadığımız iyi ve kötü deneyimlerimizi, sorunlarımızı, sorularımızı ve çözüm yollarımızı paylaşmak; bu yolda ilerleyecek komisyonlarımızı oluşturmak içindi. Toplantımız olumlu bir havada geçti. Hele bir de yeni İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Metin KARAKÖK’ün destek sözü bizleri oldukça rahatlattı ve mutlu etti.
 
Toplantımızda AHEF’İN çalışma komisyonlarına paralel, GAHD çalışma komisyonlarını oluşturduk.
 
1- Hukuk ve Mevzuat Komisyonu:
Yavuz Selim ÖZYAZGAN
Garip Bora KÖKER
Ali DOĞAN
Hülya AYDIN
2- Eğitim Komisyonu:
Ahmet Doğan YARDI
Ülkü Şeyma UÇAR
Serap ÖZÜPAK
3- Kalite Geliştirme Komisyonu:
Şerafettin ÖZEMİR
Bektaş ERDOĞAN
Şinasi Emre SALMAN
4- Araştırma Komisyonu:
Metin ÇAĞATAY
Duygu KIRKGÖZ
Çağatay TAŞDEMİR
5- Bilişim Komisyonu:
Gökcan BİRKAN
Yavuz Selim ÖZYAZGAN
Göksel ERÇEN
6- Uluslararası ve Kurumsal İlişkiler Komisyonu:
Jülide AKSOY
Saffet AKINAL
Murat APAN
7- Basın ve İletişim Komisyonu:
Fatma Eylem SÖNMEZ
Şaban ALAGÖZ
Salman KOÇAKGÖL
8- Örgütlenme Komisyonu:
Bedirhan YILDIZ
Neşet PEHLİVAN
Mustafa YILMAZ
Bülent SİNCE
İsmet ELMAS
Ali Rıza YAŞAR
 
         GAHD çalışma komisyonlarında görev almak isteyen diğer Aile Hekimlerimizi komisyonlara dahil edebileceğimizi belirtmek isterim.
 
         Çalışma komisyonlarından, Aile Hekimliği Uygulamasında görünür sorunlara çözüm üretmelerini ve bu modelin uygulanabilirliğine yön vermelerini beklemekteyiz. Tüm komisyon üyelerimize, GAHD Yönetim Kurulu olarak beraber çalışmaktan büyük bir mutluluk duyacağımızı söylemek istiyor ve başarılar diliyorum.
 
         Çözüm bulunması gereken bazı konular var ki, çalışma komisyonları tarafından öncelikli olarak ele alınması gerektiğine inanıyorum.
 
1-   Hukuk ve Mevzuat Komisyonu, Aile Hekimleri tarafından verilen raporları ele alarak, mevcut tamimler doğrultusunda ilimizde uygulanabilir bir standardizasyon sağlayacak çalışmalar yapmalıdır. Bunu yaparken ilgili kurum ve kuruluşlar ile gerek olursa bakanlıkların görüşlerinden faydalanmalıdır. Böylece tüm Aile Hekimleri tarafından hangi çeşit rapor olursa olsun nasıl verileceği, hangi tetkikin isteneceği gibi kriterler ortaya konmuş olacaktır.
2-   Araştırma Komisyonu, diğer ilgili komisyonlarla işbirliğine girerek başta banka promosyonu olmak üzere bina ve demirbaş kiralaması, zorunlu mesleki sorumluluk sigortası, damga vergisi kesintisinin iadesi gibi konular üzerinde çalışarak ivedilikle çözüme kavuşturmalıdır.
3-   Diğer çalışma komisyonlarımızda kendi alanlarıyla ilgili çalışmalarda bulunmalıdır.
 
 
GAHD Yönetim Kurulu olarak, her ayın 2. ve 4. Pazartesi saat 17.30’da toplantımızı Gaziantep Form Spor Merkezinde yapıyoruz. Bu toplantılarımıza bundan böyle, çalışma komisyonlarında yer alan Aile Hekimlerimiz de katılacaktır. Ayrıca diğer Aile Hekimlerimizden iştirak etmek isteyen olursa bekleriz, çünkü toplantılarımız ister GAHD üyesi olsun ister olmasın tüm Aile Hekimlerimize açıktır. Aile Hekimlerimizden sorunu olup da çözüme kavuşturamayan, alternatif görüşler belirtmek veya istişare yapmak isteyen her Aile Hekimimizi mutlaka aramızda görmek isteriz. İlk toplantı tarihimiz 30 Ocak 2012 Pazartesi günüdür.
 
 
Ayrıca her ayın son Çarşamba günü saat 17.30’da Gaziantep-Kilis Tabip Odası Toplantı Salonunda GAHD genel toplantısı yapılacaktır. Bundan sonraki ilk durum değerlendirmesi GAHD genel toplantısı 29 Şubat 2012 Çarşamba günüdür.
 
Yapacağımız toplantılar ve komisyon çalışmalarının, Aile Hekimlerinin taşıdığı fazla ve gereksiz olan yükleri hafifletmeye yardımcı olacağı kanısındayım. Taşın altına elini sokanların sayısının artmasıyla, çözümlere kavuşma anlamında kısa zamanda yol alacağımız inancını taşımaktayım.
 
İlkinde “Hep Birlikte Toplanıyoruz!” dedik ve toplandık. Bundan sonraki sloganımız ise; “Hep Birlikte Toplanıyoruz ve Hep Birlikte Çalışıyoruz!”
 
“Katılımlarımızın söz hakkımızla doğru orantılı olacağını unutmayalım. Söyleyecek tek sözünüz bile olsa bekliyoruz.”
        
 
            Dr. G. Serdar TOLAY
                                                                                    Gaziantep Aile Hekimliği Derneği
                                                                                       Yönetim Kurulu Başkanı
 


 Haberin Ekleri: