Gaziantep Aile Hekimliği Derneği GAHD
Aile Hekimliği Ücret Yönetmeliği
Gruplandırma İşlemleri
Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği
TSM Yönetmeliği Yayınlandı
Bakanlık Diş Hareketi PDF Print E-mail

Bakanlık Diş Hareketi Sağlık Bakanlığı, farkındalığı artırmak için eylem planı hazırladı.

"22 Kasım Diş Hekimliği Günü" ve "Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası" kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinliklerden biri de Ankara'da yapıldı.

 

Türk Diş Hekimleri Birliği'nce düzenlenen toplantıya katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ağız diş sağlığı konusunda bilinirliği artırmak için harekete geçeceklerini belirtti.

 

Çürük Diş Uyarısı

 

Ağız diş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçası. Etkinlikte konuşan Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Taner Yücel de bu noktaya dikkat çekti.

 

Yücel, "Bulaşıcı olmayan hastalıklar dediğimiz kalp hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet şeker hastalığı, solunum yolu gibi hastalıklara ortaklıkları var. Ağız diş hastalıklarının ortak risk faktörleri var. Dolayısıyla diş çürükleriniz oluştuğu zaman bu organlarınızda hastalanmakta risk oluşturmaktadır" dedi.

 

 

Bakanlığın Planı Hazır

 

Sağlık Bakanlığı'nın, ağız ve diş sağlığı konusunda bilinirliği artırmak için eylem planı hazır.

 

Bu konuda bilgi veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ,"5 yıl boyunca uygulamaya sokacağız. Bilimsel komisyon oluşturduk. Koruyucu ağız ve diş sağlığı ile ilgili el kitabı hazırladık. İzlem takvimini oluşturduk. Aile hekimlerinin periyodik muayene rehberini hazırladık. Yani aile hekimleri, hastalarını diş hekimlerine ne şekilde yönlendirecekler. Öncelikli hedef grubumuz ise 3 yaşa kadar bebeği olan anneler, 6 yaş çocukları, gebeler ve engelliler. Tabi ki bütün toplumu önemsiyoruz ama öncelikli bu grup" dedi.

 

Ağız diş sağlığı hizmetlerinde önemli adımlar attıklarını dile getiren Akdağ, diş hekimi ve diş ünitesi sayısının arttığını ve yeni merkezler açtıklarını söyledi.


 Haberin Ekleri: